A felelősség felvállalása a családi kapcsolatokban
A családi kapcsolatok rendkÃvül fontosak egy ember életében. Éppen ezért jobban kell rájuk vigyáznunk, mert mondani szokták, hogy ha minden szakad, a család az, aki feltételek nélkül melletted áll a szükség idején.
Néha azonban adódnak itt is nézeteltérések a családon belül, és a tartós harag sosem vezet jóra. Nem is az a probléma, hogy egyes esetekben bátrabban beszélünk a családtagjainkkal, mint kellene, hanem az, ha nem vagyunk hajlandóak utána beismerni a tévedéseinket. Igazából a bocsánatkérés nem mindig arról szól, hogy nekem vagy a másiknak van igaza, hanem inkább arról, hogy fontosabbnak tartom a vele meglévÅ‘ kapcsolatomat, mint a saját igazamat. A SzentÃrás is úgy nyilatkozik a szeretetrÅ‘l, mint ami többek között mindent remél, mindent eltűr. A családi kapcsolatainknak pedig normális esetben szükségképpen szeretet-kapcsolatoknak kell lenniük az ember egészséges szellemi-lelki fejlÅ‘dése érdekében.
Amennyiben azonban már megtörtént a sertés, különbözÅ‘ módszerek állnak rendelkezésünkre a sértettek kiengesztelésére. Ezek közül a legegyszerűbb és egyben legnehezebb is olykor a szemtÅ‘l-szembeni bocsánatkérés, amely során elismerjük a hibáinkat, megbocsátást kérünk, és Ãgéretet teszünk arra, hogy ezután igyekszünk másképp viselkedni.
Vannak azonban, akik ezt a lépést nehezebben teszik meg, számukra a mentőövet a kárpótlás jelenti a sértett fél szeretetnyelvéhez igazÃtva. Nyilván ez nem lehet általános megoldás a problémák rendezésére, de mindenképpen értékelendÅ‘ lehet a megbocsátásért tett igyekezet.