Miért keletkezik kevesebb hulladék lövellt beton használata estén?

Minden betonozás során keletkezik maradék, ez szinte elkerülhetetlen. Az azonban nem mindegy, hogy mennyi. Például azért nem mindegy, mert a kevesebb fölösleg költséghatékonyabb, vagyis olcsóbb. Másrészt a betonhulladék sem környezetbarát, ezért minél kevesebbre sikerül leszorítani, annál jobb. De hogyan lehet csökkenteni a maradék mennyiségét, és ebben a hagyományos vagy a lövellt beton a jobb?

A maradék csökkentésének eszközei lehetnek a pontos előzetes anyagszükséglet számítás, az optimális rétegvastagság megtervezése, és esetleg a digitális modellezés. Ezek a módszerek mindkét eljárásnál bevethetők, végső esetben mégis a lőttbeton javára billen a mérleg. Mivel a lövellt beton eljárás olyan, hogy a speciális betonkeverék gyakorlatilag a helyszínen készül el, és azonnal kilövésre is kerül, ez szinte garantálja, hogy tényleg csak annyi beton készüljön el, amennyi szükséges. Az adagoló rendszerek automatizáltak, így még pontosabb lehet az előállított mennyiség.

A hagyományos betonozási technika nem tesz lehetővé ilyen pontos, csak a szükségesre szabott elkészítést, még helyben bekeverve sem. Amikor pedig szállítással érkezik a bekevert beton, ott bizony szinte biztos, hogy jelentősebb mennyiségű maradék keletkezik, nem is beszélve a szállítójármű belső oldalára tapadt mennyiséggel. (Amit még ott helyben ki kell mosni, szennyezve ezzel a talajt, mert a keverőüzembe visszaérés alatt belekötne a tartályba, ahonnan már nem lehetne kiszedni.)

A lőtt beton technológia tehát az eljárásmód miatt kevesebb hulladékkal jár, ami mellette szól. Természetesen ezen kívül még számos szempont létezik, ami meghatározza, hogy melyik betonozási eljárás használata a legoptimálisabb egy adott feladatra.

Hozzászólás írása